סבוריאה

סבוריאה - SEBORREHA
סבוריאיק דרמטיטיס - seborrheic dermatitis


*מהי סבוריאה *כיצד נוצרת הסבוריאה? * שכיחות מחלת הסבוריאה* כיצד ניתן לזהות סבוריאה? * הגורמים לסבוריאה * טיפול בסבוריאה* מניעת סבוריאה

מהי סבוריאה?

סבוריאה היא מחלת עור דלקתית כרונית בשכבות העור העליונות, המאופיינת ביצירה והפרשה מוגברת של חומר שומני מבלוטות החלב של העור. המחלה מתבטאת באדמומיות וקילופים, הגורמים להפרעה אסתטית, וכן בעודף שומניות העור וקשקשת יבשה הגורמים לתחושת גרד ואי נוחות. הסבוריאה מתפרצת בעיקר באזורי הפנים, הקרקפת, בית השחי והמפשעה.
הסיבות להתפרצות הן בעיקר שינויים במזג האוויר, תזונה לא נכונה, מתח וחוסר שינה. למחלת הסבוריאה אין פתרון תרופתי מלא, אך ניתן למתן ולמנוע את התפרצות המחלה ע"י הקפדה על טיפול מונע, ושימוש בתכשירים שיעילותם מוכחת לאורך טווח.

 

 

כיצד נוצרת הסבוריאה?

בעור ישנן בלוטות חלב המייצרות באופן קבוע סבום לשמירה והגנה על העור מפני הסביבה החיצונית. סבום בריא מורכב מהרכבי שומן וחלבון באופן מאוזן. הסבוריאה נגרמת בשל פגיעה בשכבה החיצונית של העור ע"י מזהם כלשהו. כתוצאה מכך בלוטות החלב מגיבות ביצירה של סבום המכיל רמה גבוהה של חלבון, המוביל לנשירה מוגברת של התאים יוצרי הקרטין - תהליך זה מתבטא ביצירת קשקשים וכן בשומניות יתר של העור. בנוסף לכך רמת חלבון גבוהה יוצרת נטייה גדולה יותר ללקות בזיהומים של שמרים, פטריות ואף חיידקים בעור, אז חלה החמרה המתבטאת בדרגה קשה יותר של הדלקת העורית.

שכיחות מחלת הסבוריאה

הסבוריאה דרמטיטיס היא מחלה שכיחה מאוד והיא מופיעה אצל כ - 15% מהאוכלוסייה, כאשר כ - 5% מהאוכלוסייה סובלים מהמחלה בדרגה קשה.נראה כי אין הבדל משמעותי בין המינים, אך הסבוריאה שכיחה יותר בקרב הגברים.המחלה מופיעה בדרך כלל בגיל ההתבגרות, ונפוצה בעיקר סביב גיל ה - 40 או בקרב תינוקות עד גיל שנה.

כיצד ניתן לזהות סבוריאה?

כיום אין שום בדיקה המסוגלת לאבחן את מחלת הסבוריאה במדויק, והאבחנה נעשית ע"י בחינת הסימפטומים המופיעים בגוף. במידה וקיימת התלבטות ניתן לבצע ביופסית עור, ע"מ לקבל אבחנה מדויקת יותר.

האזורים בהם תופיע הסבוריאה

הסבוריאה תופיע כאמור באזורים בהם ישנו שפע של בלוטות חלב, כלומר בעיקר בקרקפת, בפנים ובמפשעה. אזורים נוספים בהם יכולה להופיע הסבוריאה: בית השחי, אזורי השפם והזקן, תעלת האוזן החיצונית, המצח, קפלי אף, גבות העיניים,מרכז הגב ובין השכמות, מתחת לשדיים, בסיסי העפעפיים, החזה, הטבור, בין קפלי שומן ובין חלקי העכוז.

סימפטומים לסבוריאה

הסבוריאה מופיעה בהדרגתיות והיא מתבטאת בשטחי עור אדומים המכוסים בקשקשים יבשים או שומניים, בהפרשת חלב ובתחושת צריבה וגרד.בשלבים הראשונים הקשקשים המופיעים הם דקים ועדינים מאוד, אך העדר טיפול יגרום להופעת קשקשים נוספים עבים וצהבהבים.הסימפטומים מופיעים בד"כ באופן סימטרי, ושני צידי הגוף נפגעים באותה המידה.
בתינוקות הסבוריאה נראית לעיתים כתפרחת חיתולים, ולכן ישנו קושי להבחין בין המצבים. יש לשים לב כי במידה ומדובר באדמומיות וגירוי עקשניים אשר אינם מגיבים לטיפול פשוט, ככל הנראה מדובר בסבוריאה ולא בתפרחת חיתולים.

הגורמים לסבוריאה

ישנם גורמים רבים ושונים התורמים להיווצרות ולהתפרצות חוזרת ונשנית של הסבוריאה דרמטיטיס:
•מתח - הסבוריאה היא מחלה פסיכומטית הנגרמת מלחץ נפשי (סטרס).
•גורמים סביבתיים: מזג אוויר קר, חום ולחות.
•אלרגיה למזון
•מחסורים תזונתיים (בעיקר B12 ו-B6)
•גורמים גנטיים - הסבוריאה היא מחלה תורשתית.
•פצעי בגרות (אקנה).
•מחלת פסוריאזיס.
•תפקוד לקוי של המערכת החיסונית ושל מערכת העצבים (פרקינסון, שיתוקים עצביים).
•ע"פ הרפואה הסינית הסבוריאה נגרמת עקב חוסר איזון בגוף הקשור להצטברויות חום במערכת העיכול, ולכן החזרת האיזון הפנימי לגוף משמעותית ביותר לשיפור מצב הסבוריאה.

סבוריאה בקרב תינוקות

ההורמונים העוברים מהאם לתינוק, הן ע"י השיליה והן בתהליך ההנקה, מעודדים פעולה מוגברת של בלוטות החלב, בפעילות יתר זו נפגע המנגנון הטבעי של הגוף המאזן את רמת הסבום ולכן נוצרים עודפי שומן.

טיפול בהתפרצות סבוריאה

במקרים חמורים של סבוריאה ניתן להשתמש במשחות המכילות קורטיזון (סטרואידים) או באנטיביוטיקה. תכשירים אלו אמנם יביאו להקלה מהירה, אך שימוש ממושך בהם עלול לגרום לנזק חמור וארוך טווח לעור. בנוסף לכך עם הפסקת הטיפול עלולה להתפתח התפרצות חמורה יותר של הסבוריאה עקב הפגיעה האפשרית במערכת החיסון המקומית, ולכן על השימוש בתכשירים אלו להיות קצר טווח עד כמה שניתן, אם בכלל. טיפול באימודזולים יעיל בחלק מן החולים ואינו משפיע לפרקי זמן ארוכים, ואף טיפול זה עלול לגרום לתופעות לוואי ולפגיעה חמורה בעור.
ע"מ להעניק לעור טיפול יעיל ואפקטיבי לאורך זמן מומלץ להשתמש בתכשירים קוסמטיים פרה-רפואיים, המקלים על הסבוריאה ללא גרימת נזק לעור. תכשירי סבוקלם מותאמים במיוחד לכך. מדובר בתכשירים חדשניים מהפכניים ומוכחים ע"פ מחקר קליני. המוצרים מיועדים לנשים וגברים בכל גיל, וגם לתינוקות.ג'ל ההרגעה של סבוקלם יעיל לטיפול בהתפרצות סבוריאה, שכן הוא מכיל תמצית מצמח אלוה ברבדוס הממיס את הגלדים השומניים ומרגיע את הדלקת. הג'ל מיועד להרגעת הגרד, להעלמת האדמומיות ולהפחתת הקשקשת.
ע"מ להפחית את הסימפטומים יש להקפיד וללחח את העור. קרם הלחות של סבוקלם הינו הקרם היחידי שנבדק במחקר קליני והוכח כיעיל לטיפול במחלת הסבוריאה. שימוש יומיומי בקרם ימנע במקרים רבים את הופעת המחלה, ויפחית באופן משמעותי את האדמומיות והקשקשת. שימו לב כי שימוש בתכשירים קוסמטיים אשר אינם מותאמים לעור הסובל מסבוריאה עלולים להחמיר את הדלקת הסבוראית.

סבוריאה בקרקפת

כאשר מדובר בקשקשת מרובה בקרקפת ללא אדמומיות יתרה, מספיק במרבית המקרים להסירה ע"י שימוש בשמפו נגד קשקשים כטיפול משלים. במידה ומופיעה אדמומיות, המלווה בגרד וגירוי יש להשתמש בקרם הלחות לקרקפת של סבוקלם, ולהשלים את הטיפול בסבוקלם שמפו נגד קשקשים.

טיפול בסבוריאה בקרב תינוקות

קרם הלחות של סבוקלם מתאים גם לתינוקות והוא יעיל לטיפול בסבוריאה באזור הפנים.
לטיפול בסבוריאה באזור הקרקפת יש להשתמש בקרם הניקוי: יש לעסות את הקרקפת בקרם הניקוי, להשהות מס' דק ולשטוף.

טיפול מונע בסבוריאה

מאחר ולא ידוע הגורם המדויק לדלקת עור סבוראית, אין פתרון רפואי מוחלט למניעת ההתפרצות. עם זאת ניתן במקרים רבים לדכא את התופעות ולהפחית במידה ניכרת את אי הנוחות הקשורה אליהן. חשוב לזכור כי דלקת עור סבוראית היא מצב הנוטה להעלם ולהופיע מחדש, ולכן יש להקפיד על שגרה של טיפולי מניעה. טיפולים אלו אף יקלו ויפחיתו משמעותית את הסימפטומים בעת התפרצות המחלה.

1. שמירה על היגיינה:
ניקיון יסודי ועדין של העור יעזור במניעת התפרצות הסבוריאה, ויפחית את התסמינים. קרם הניקוי של סבוקלם יעיל במיוחד לניקוי יסודי של העור מעודפי שומן ומזיהומים חיצוניים. הקרם אינו מכיל סבון ולכן הוא עדין במיוחד ולא מגרה את העור. הקרם מתאים במיוחד להסרת קשקשים מעור הקרקפת של תינוקות.להשלמת תהליך הניקוי מומלץ להשתמש במי הפנים של סבוקלם אשר כוללים פילינג עדין להסרת התאים המתים ללא פגיעה בלחות הטבעית של העור. מי הפנים מכילים מיצויים צמחיים לשמירה על היגיינת העור ולמניעת התפתחות זיהומים. התכשיר עדין במיוחד למניעת התפתחות אדמומיות וגירוי.
2. ליחוח העור:
יש להקפיד על שימוש בתכשירי לחות המכילים שמנים בעלי תכונות הרגעה.קרם הלחות לפנים ולצוואר של סבוקלם הינו הקרם היחידי שהוכח במחקר קליני כיעיל לטיפול במחלת הסבוריאה. הקרם מעודד את הפעלת המנגנון הטבעי של העור לאיזון הפרשת הסבום.קרם הלחות לקרקפת מסדרת סבוקלם הינו קרם לחות עדין לטיפוח עור הקרקפת המונע אדמומיות, גרד ויובש ומאט את קצב היווצרות הקשקשים.קרם הלחות לגוף מסדרת סבוקלם הינו קרם מרגיע ומרפא (מכיל שמן אובליפכה שהוכח כיעיל לטיפול בפגעי עור), המיועד לטיפול בעור יבש ופגוע וכן להקלה על אדמומיות.
3. הקפדה על תזונה נכונה:
ע"מ לשמור על עור בריא ולמנוע את הופעת הסבוריאה, לא די בטיפול חיצוני, אלא יש להעניק לעור את הרכיבים הדרושים לו לשמור על בריאותו.מומלץ לאכול מאכלים המכילים חומצות שומן חיוניות כמו: אבוקדו, טחינה, דגי ים, קטניות ודגנים מלאים, ולצמצם צריכת שומנים מהחי (גבינות שמנות, חמאה, מאכלים מטוגנים וכו'),מזון מעובד וצבעי מאכל. בנוסף לתזונה נכונה, יש להקפיד לספק לגוף את הויטמינים, צמחי המרפא והרכיבים הטבעיים להם הוא זקוק בכדי למנוע ולהלחם בסבוריאה:ויטמינים: C,E,Dובמיוחד ויטמין A וביוטין (נגזרת של ויטמין B).צמחי מרפא ירוקים : הסינים מסבירים את הסבוריאה ( גירוי עור ואדמומיות), כניסיון של הגוף להפטר מהרעלים המצויים בתוכו. לפיכך, זירוז פעולת הוצאת הרעלים מהגוף, תפחית באופן משמעותי את הופעת הסבוריאה על פני העור ותתרום לבריאות הכללית. הכבד הוא האיבר האחראי הראשי על ניקיון הפנימי של הגוף. תפקודו נפגע ממצבים של מתח ועצבנות, החוסמים, לפי התורה הסינית, את האנרגיה החיובית. טיהור הכבד, ע"י צמחי מרפא ירוקים, ישפר את תפקודו, יזרז את פעולת הניקיון הפנימי, והתוצאה - פני העור יתנקו מאדמומיות ומקשקשים.הצמחים העיקריים העוזרים לטיפול בסבוריאה הם תלתן אדום, כורכום, סרפד ואמנון ותמר. ע"מ להעניק לגוף את כל המרכיבים החיוניים לבריאותו במינון הנדרש, יש ליטול באופן קבוע תוספי תזונה. "סבוקלם כמוסות לעור בריא" הינו תכשיר חדשני המיועד לטיפוח העור ולשמירה על חיוניותו וגמישותו, ולטיפול בבעיות עור כמו סבוריאה. הכמוסות מכילות צמחי מרפא, ויטמינים ורכיבים נוגדי חמצון (אנטי אוקסידנטים) המגנים על העור מפני נזקי הסביבה, מאטים את הזדקנות העור ומחזירים לעור את חיוניותו. ההרכב של כמוסות סבוקלם הוא ייחודי, מכיוון שהן מכילות חומרים טבעיים בלבד, ובעלות סגולות טיהור המבטיחות ניקיון פנימי וחיצוני ותורמות לבריאות ולהרגשה האישית.

סדרת מוצרי סבוקלם מומלצת ע"י רופאי העור והרוקחים כבחירה הראשונה לסדרת טיפוח היפואלרגנית לעור רגיש ועדין במיוחד. המוצרים של סבוקלם - קוסמטיקה מדעית, פותחו בטכנולוגיה חדישה, ולאחר ביצוע מחקרים מקיפים, אשר הוכיחו את יעילותם בטיפול בעור מגורה, אדמומי ונוטה להתקלפויות, וכן לטיפול בעיות עור וביניהן סבוריאה.

לשאלות נוספות ניתן לפנות לרוקח החברה במייל info@calm.co.il או בטלפון: 03-6911688