EN | RU
כל האתר עד 40% הנחה / חברי מועדון סבוקלם צוברים נקודות בכל רכישה

כל האתר עד 40% הנחה / חברי מועדון סבוקלם צוברים נקודות בכל רכישה

תופעות העור השכיחות ביותר בקרב תינוקות וילדיםהעור הינו האיבר הגדול ביותר בגופנו והוא ממלא לא מעט תפקידים משמעותיים כדוגמת: וויסות טמפרטורת הגוף, מאגר לחומרי מזון כדוגמת שומן, מים ומלחים טבעיים ומעל לכל מהווה חלק ממערכת החיסון כמחסום ראשוני בפני כימיקלים. יחד עם זאת, הוא חשוף לנזקים ולא מעט מחלות שנוצרות כבר בשלב הינקות ועד לבגרות.

תופעות העור אצל תינוקות וילדים

מהן תופעות העור השכיחות ביותר בקרב פעוטות וילדים? המדריך המלא:

פריחה בעור

מעצם היותו מעטפת חיצונית חשוף העור כמעט כל הזמן לגירויים הבאים לידי ביטוי בתסמינים שונים בין השאר בדמות פריחה. הפריחה אצל תינוקות נחשבת לתופעה שכיחה ונושאת עמה סיבות מגוונות כגון: אלרגיה הנגרמת בשל ההכרות הראשונית של עור התינוק עם החומרים המצויים באוויר, רגישות לבד מסוים, תגובה לזיהומים מגוונים, הזעה ועוד. הפריחה אצל התינוקות יכולה להיות מרוכזת באזור אחד בגוף או מפושטת באזורים שונים ולרוב מלווה בגרד, חום וכאב מקומי, יובש וסדקים, שלפוחיות ונפיחויות.

הטיפול: חשוב לשמור על עור התינוק יבש, לדאוג שלא יזיע ולהקפיד על היגיינה. לבחור במוצרי היגיינה שנבדקו ונמצאו מתאימים לשימוש בעור רגיש המבטיחים שמירה מרבית על רמת לחות מאוזנת בעור וזאת בכדי לא להחמיר את הגירוי. מומלץ, להמעיט את השימוש בסבונים ובמקומם לבחור במוס ניקוי או שמן אמבט רפואי המתבססים על שמנים צמחיים. יש להקפיד להלביש את התינוק בהתאם למזג האוויר ולא להכביד ביותר מידי שכבות.

תפרחת חיתולים

תפרחת חיתולים הינה אחת מבעיות העור הנפוצות ביותר אצל תינוקות מגיל לידה ועד גמילה מחיתולים. אזורי העור השכיחים הינם אברי המין, הישבן, אזור הבטן התחתונה והירכיים המתאפיינים בגוון אדום, צריבה ונראים כלאחר כווייה. לעיתים מתפתח במקום גם זיהום פיטרייתי המחמיר עם הדלקת הקיימת. הסיבות לתפרחת החיתולים מגוונות החל מחומרי בישום אלכוהוליים הנמצאים בחיתולים או חומרים כימיים המצויים במגבונים, שימוש בתכשירי ניקוי לא מתאימים לכביסה ואף, תהליכים פיזיולוגיים כדוגמת צמיחת שיניים הגורמים לצואה להיות חומצית יותר.

הטיפול: יש להתחיל לטפל בתופעה מיד עם ניצניה הראשוניים בכדי שתפרחת החיתולים לא תתפתח לדלקת חריפה. הטיפול המידי המומלץ הינו שימוש במשחת החתלה המעניקה שכבת חיץ בין העור לגורמים החיצוניים (החיתול לדוגמא). יש להקפיד על החלפת החיתולים בתדירות גבוהה, לשטוף את האזור הפגוע במים פושרים ומעט סבון / שמן / מוס ניקוי ייעודי לעור רגיש ועדין ולאחר מכן לנגב היטב ולמשוח את המשחה הטיפולית. יש להקפיד לבחור במגבונים עדינים לעור רגיש ורצוי לאורר את עור התינוק עד כמה שניתן.  לתינוקות בעלי עור רגיש יש למרוח משחת החתלה בכל החלפת חיתול.

יובש בעור

תופעת העור היבש מתרחשת בעיקר משום שעורם של תינוקות וילדים קטנים עדין ודק ומכאן שהם רגישים יותר לפגעי מזג אוויר ובמיוחד לאקלים יבש ובתקופת החורף וחילופי העונות. התסמינים ליובש בעור הינם עור אדמומי, גרד מגורה ולעתים אף סדוק, קילופים ועד לקשקשים לבנים.

הטיפול: הטיפול ביובש בעור הוא בעיקר מניעתי. מומלץ לספק לעור היבש והמגורה לחות והזנה בעזרת קרם לחות העונה על צורכי עורם העדין  והרגיש המכיל רמת PH מאוזנת. להימנע משימוש בסבונים שמעודדים את התייבשות העור ומתכשירים המכילים שמנים מינראליים.

אטופיק דרמטיטיס

אטופיק דרמטיטיס המכונה גם אסתמה של העור ואקזמה, הינה מחלה שכיחה בקרב תינוקות וילדים. המחלה מאופיינת ביובש ואדמומיות בעור, המובילים לגרד כרוני שפוגע באופן מהותי באיכות החיים. השכיחות למחלה עלתה בשנים האחרונות כאשר כיום כ – 350 אלף אנשים בישראל סובלים ממנה מתוכם כ – 90% מהם הינם תינוקות וילדים, כמחציתם מתחת לגיל חמש. כ – 80% מהילדים נרפאים ממנה עד הגעתם לבגרות.

הטיפול: הדרך הנכונה והטובה ביותר לטפל בתופעה הינה שימוש במוצרים ייעודיים המטיבים עם העור, מעשירים אותו בלחות והזנה. יש להקפיד על אמבטיות עם מוס ניקוי או שמן אמבט המתבססים על שמנים צמחיים כדוגמת שמן קוקוס או שמן זית המטיבים עם העור הרגיש. יש להימנע משימוש בתכשירים המכילים שמנים מינראליים. שאינם מכילים שומנים מינראליים ולאחריה למשוח על הגוף קרם לחות מתאים. ולאחר מכן למשוח קרם גוף ופנים טיפוליים.

קשקשת

הקשקשת הינה תופעה שכיחה המתרחשת אצל יותר משליש מהתינוקות בדרך כלל סביב גיל שלושה חודשים וחולפת סביב גיל שנה. הקשקשת הינה קליפה המופיעה על הקרקפת של התינוק ושמה הרשמי הינו סבוריאה קרקפתית. לתופעה זו 2 סברות מרכזיות הראשונה היא שבדמו של התינוק מצויים הורמונים של האם עוד מתקופת היותו עובר והורמונים אלו גורמים לייצור מוגבר של סבום (שומן עורי) המעודד תאי עור מתים להידבק לקרקפת ולהתקשות לכדי קליפה והסברה השנייה היא שמדובר בפטריית עור.

הטיפול: מומלץ למרוח שמן אמבט ייעודי ללא פראפין על הקרקפת באזורי הקשקשת כ – 10 דקות לפני המקלחת. להרטיב את הידיים ובאמצעות כריות האצבעות לעסות בעדינות. לאחר מכן, לשטוף היטב במים, ליבש בעדינות עם מגבת רכה. למשוח קרם פנים ייעודי לעור רגיש ועדין. בשום אופן, אין למשוך או לנסות לקלף את הקשקשים וזאת בכדי לא לפצוע את הקרקפת או לתלוש קצוות שיער. יש לבחור בתכשירי רחצה מתאימים שהרי תכשירים שאינם מתאימים לתינוק עלולים לגרום ליבוש יותר שיחריף  את הבעיה.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אתכם