EN | RU
כל האתר עד 40% הנחה / חברי מועדון סבוקלם צוברים נקודות בכל רכישה

כל האתר עד 40% הנחה / חברי מועדון סבוקלם צוברים נקודות בכל רכישה

זמן לישון: 9 טיפים לביצוע טקס שינה מושלם לתינוקטקס שינה קבוע יכול לסייע בקיבוע דפוסי השינה של התינוק, להרגיע ולנחם אותו, וגם לספק לכם, ההורים הטריים, זמן איכות משותף. כך תעשו את זה נכון.

טקס שינה הוא סדרה קבועה של פעולות שחוזרות על עצמן מדי ערב. מטרת הטקס היא לסייע לתינוק לעשות את המעבר בין שעות הערות של היום, שבהן כל החושים דרוכים ופעילים, לבין שעות השינה בלילה.

הטקס מסייע בוויסות השעון הביולוגי של התינוק ומקבע דפוסי שינה. טקס השינה מרגיע ומנחם, ומהווה זמן מיוחד עבור ההורה ועבור התינוק. מומלץ להתחיל לקיים את הטקס סביב גיל 6-8 שבועות, ולאחר שנוצר דפוס פחות או יותר עקבי של אוכל ושינה. חשוב לא לפספס את “חלון העייפות” של התינוק, ולא להגיע למצב של עייפות יתר. התחילו את הטקס כ-20 דקות לפני שהתינוק מתחיל להיות עצבני ועייף.

טקס שינה

הנה עוד כמה עצות לביצוע טקס שינה מוצלח לקראת השינה:

1. היכנסו לאווירה

כחצי שעה לפני תחילת טקס השינה מומלץ לעמעם מעט את התאורה בבית, להחליש רעשי רקע ולעבור למשחקים ופעילויות רגועים ושקטים.

2. ערכו אמבטיה חמימה

למים סגולות הרפייה והרגעה. השתמשו בתאורה חלשה בחדר האמבטיה, חממו את החדר היטב וארגנו מבעוד מועד את כל הציוד שלו תזדקקו. זכרו! אין להשאיר תינוק ללא השגחה צמודה באמבטיה, אפילו לא לרגע אחד. לתוך המים הכניסו מעט שמן אמבט לתינוקות, השומר על שכבת ההגנה הטבעית של העור ומונע איבוד לחות אחרי הרחצה. שמן צמחי, ללא שמנים מינרלים (פטרוכימיים), ללא SLS ופארבנים, יגן על עור התינוק, במיוחד בחודשי חייו הראשונים, בהם העור רגיש במיוחד. את התינוק רחצו באל סבון ושמפו עדין לאמבטיה, שיזין ויעשיר בלחות נוספת וימנע גירויים והתייבשות של העור.

3. יבשו את התינוק

ייבשו את התינוק באמצעות טפיחות עדינות עם המגבת. הטפיחות שומרות על לחותו הטבעית של העור.

4. עשו לו עיסוי לילי מרגיע

עיסוי מסייע במניעת גזים ועצירות, מקל על הצטננות, מחזק את מערכת החיסון ומרגיע את התינוק. בנוסף, עיסוי מהווה זמן היקשרות בין ההורה לתינוק, מקל על ההירדמות, מאריך את שנת הלילה ומשפר את איכותה. את העיסוי עושים בעזרת קרם גוף לתינוקות. קרם גוף ירגיע ויקל על עור אדמומי, ויסייע בשיקום שכבת ההגנה של העור ושמירה על גמישותו. הניחו מעט מקרם הגוף על כף ידכם (ניתן לחממו מעט על-ידי שפשוף כפות הידיים). התחילו באזור הרגליים והידיים ועסו אותם בתנועות חליבה. לאחר מכן הוסיפו עוד קרם גוף ועסו בעדינות גם את בטן וגב התינוק, בתנועות מעגליות.

5. הלבישו את התינוק בבגדי לילה

חתלו את התינוק תוך מריחה של משחת החתלה, שתגן ותבודד את עורו של התינוק מהשתן שמופרש בלילה. רצוי למרוח משחת החתלה ללא משמרים (וללא מים) שתכיל שמנים צמחיים מבלי לאטום את העור ותאפשר לעור “לנשום”. לאחר מכן, הלבישו אותו בבגדי לילה נוחים.

6. שירו לו או ספרו סיפור

קול ההורה הוא הקול האהוב על התינוק. ההקראה האיטית והרגועה של סיפור והמלודיה של שירת ההורה (גם אם הוא מזייף…) גורמים לשרירים להרפות ולגוף להשתחרר.

7. האכילו את התינוק

האכילו את התינוק בחדר שקט וחשוך. בין אם התינוק יונק, או ניזון מבקבוק, זמן ההאכלה הוא זמן אינטימי של מגע מקסימלי בין ההורה לתינוק. התארגנו בכסא נוח, נשמו נשימות עמוקות וארוכות, ותיהנו מהדקות האלה של השלווה.

8. צחצחו שיניים

לאחר האכלת התינוק חשוב לצחצח את שיניו. בגילאים צעירים מומלץ לנגב את השיניים ואת החניכיים בעזרת חיתול טטרה, פיסת בד נקייה או מברשת שיניים רכה, ללא משחת שיניים.

9. תנו נשיקה וחיבוק

הניחו את התינוק, כשהוא ער, במיטתו. נשקו אותו, אמרו לילה טוב וצאו מהחדר. אם התינוק אינו נינוח, הניחו עליו יד עד שהוא נרגע. אפשרו לו ללמוד להרדים את עצמו, ללא צורך בנוכחות מבוגר. ניתן להשמיע ברקע מוזיקה שקטה או רעש לבן.

לילה טוב וחלומות פז לבייבי ולכם!

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אתכם