EN | RU
כל האתר עד 40% הנחה / חברי מועדון סבוקלם צוברים נקודות בכל רכישה

כל האתר עד 40% הנחה / חברי מועדון סבוקלם צוברים נקודות בכל רכישה

אטופיק דרמטיטיס אצל ילדים ומבוגרים: גורמים, מניעה וטיפולאטופיק דרמטיטיס (AD) הידועה גם כאסטמה של העור ודלקת עור אטופית, היא מחלת דלקתית, המאופיינת בגרד ונגעים בעור המשתנים בין חולה אחד לאחר, ובהתאם למצב המחלה – אקוטית או כרונית. המחלה שכיחה יותר אצל תינוקות וילדים, אבל מתרחשת גם אצל מבוגרים.

אטופיק דרמטיטיס אצל ילדים

למה זה קורה?

זה קורה כתוצאה מהיעדר ה’סבום’ – שכבת ההגנה הטבעית של העור. ברגע ששכבה זו אינה מכסה את כל הגוף, אין הגנה מספקת לעור באותם אזורים, ונוצרים גירויים וזיהום.

הגורמים הקשורים לפגיעה בשכבת ההגנה יכולים להיות גנטיקה או אלרגיה, היסטוריה של אקזמה, פגיעה בתפקוד מערכת החיסון או גורמים סביבתיים כדוגמת מזג אוויר חורפי, טמפרטורות יבשות או חמות וחוסר לחות לעור.

כיצד מאבחנים אטופיק דרמטיטיס?

בראש ובראשונה, נבחנת ההיסטוריה הרפואית והמשפחתית, ונבדקים סימנים לאלרגיה. למעשה, אין בדיקה ספציפית לאטופיק דרמטיטיס, ולכן נערכות שתי בדיקות שיכולות להעיד על קיום המחלה: בדיקות דם ובדיקות עור.

אטופיק דרמטיטיס – מינקות לבגרות

בינקות, המחלה מופיעה בדרך כלל זמן קצר לאחר הלידה, ומתבטאת בפריחה אדומה המופיעה על העור, במיוחד בקדמת המרפק ומאחורי הברך, ולעיתים גם על המצח, הקרקפת, הלחיים, הסנטר ומאחורי האוזניים.

כאשר מדובר בילדים ומבוגרים, המצב מעט שונה. בילדות, אטופיק דרמטיטיס עלולה לגרום לעור מחוספס, מתקלף או סדוק. עיבוי של העור, אופייני לילדים גדולים יותר ולמבוגרים, כך גם לגבי חיוורון באזור הפנים, קשקשת או קווי דני-מורגן מתחת לעיניים נפיחות על החלק הקדמי של הירכיים.

אצל מבוגרים, המחלה בולטת והנגעים מפוזרים עם אריתמה בסיסית – אדמומיות של העור, בעיקר באזור הפנים, בנוסף להופעת מוגלה, סדקים בעור וקשקשים.

שני סימנים בולטים אצל מבוגרים וילדים של אטפויק דרמטיטיס הם שפשוף וגרד, שעלולים להחמיר את המצב, ומופיעים במהלך היום ובלילה.

גורמים שעלולים לגרום להתדרדרות של המחלה הם מתח, צריכת מזונות מסוימים, זיהומים בדרכי הנשימה העליונות וקרדית אבק הבית.

הסיבוכים האפשריים של אטופיק דרמטיטיס

כאמור, המחלה עלולה לגרום לעיבוי של העור, לזיהום חיידקי ולדלקות עור אחרות, זאת בנוסף לבעיות בשינה – כתוצאה מהגירודים בלילה ואפילו דיכאון.

אטופיק דרמטיטיס

השפעת השימוש בתכשירי טיפוח על מצב המחלה

למרות שהאינסטינקט הראשוני הוא לנקות את האזור היבש והמגורה כמה שיותר, באמצעות תכשירי טיפוח שונים, בפועל, אלא אם נעשה שימוש בתכשירים ייעודיים, זה עלול להחמיר את המצב. למעשה, ריבוי של שטיפה ורחצה באמבט, עושים יותר נזק מאשר תועלת, משום שרוב תכשירי השמפו והסבון, פוגעים ומסירים עוד יותר את שכבת ההגנה הטבעית של העור.

חשיבות השימוש במשחות וקרמים ייעודיים כחלק מהטיפול

מטרות הטיפול הן הפחתת גירוד ודלקת בעור, הגברת הלחות ומניעת זיהום.

למרות שהגנטיקה משחקת תפקיד מרכזי, מחקרים מצאו ששימוש יומיומי בשמן, קרם או משחה יכול למנוע את התפתחות המחלה. לכן, השימוש באותם קרמים שמשלימים את שכבת ההגנה של העור, שיכול למנוע חדירה גורמים מזהמים מהסביבה, חשוב ומהותי גם לצמצום התסמינים.

מוצרי סדרת הבייבי של סבוקלם, מתאימים בדיוק למטרה זו. התכשירים בהחלט מתאימים גם למבוגרים ולילדים, וההבדל היחיד הוא התאמתם גם לתינוקות ולעור רגיש, בזכות העובדה שעברו את מבחן הבטיחות safety assessment כדי שיותאמו גם לילדים גדולים יותר ולמבוגרים.

לאטופי קרם גוף טיפולי, כמו יתר מוצרי הסדרה, מיועד להרגעת עור אדמומי, מקל על היובש בעור ומסייע לשיקום ושמירה על שכבת ההגנה של העור ועל גמישותו.

הקרם הוא בעל נוסחה ייחודית, המכילה תמציות של פרחי קלנדולה, יערה, ארכובית ואלוורה, ומועשר בשמנים צמחיים מרככים.

שמן אמבט, מוצר קסם עבור מחלות עור רבות כולל אטופיק דרמטיטיס, גם עבור ילדים ומבוגרים. בעל נוסחה ייחודית ללא שמנים מינרליים, SLS ופראבנים, המתאימה לטיפול עור רגיש במיוחד, ומסייעת בשמירה על שכבת ההגנה הטבעית של העור ובהתמודדות עם יובש, גרד ואדמומיות.

החיים לצד המחלה

מכיוון שעדיין לא נמצאה התרופה לאטופיק דרמטיטיס, אלא תכשירים ייעודיים שיכולים לצמצם ולהקל על התסמינים, חשוב ללמוד גם לחיות לצד המחלה, במיוחד כשמדובר על ילדים ומבוגרים.

חשוב להתייחס לפרמטרים הבאים, כחלק משגרת היום יום של החולה:

  • נסו להימנע משימוש בחומרים שעלולים לגרות את העור כדוגמת כימיקלים, צמר או אלרגנים מסוימים.
  • הקפידו על אורח חיים רגוע ושלו כמה שניתן כמובן, ולהפחית מתח ולחץ.
  • נסו לצמצם כמה שאפשר את ההתגרדות.
  • שמרו על ציפורניים קצרות, במטרה למנוע שריטות, במידה ואתם מתגרדים מדי פעם.
  • לאחר הרחצה באמבט חמים או מקלחת, הקפידו למרוח קרם לחות ייעודי ומתאים.
  • לבשו בגדי כותנה, והימנעו משימוש בבדים מחוספסים ולא נעימים.
  • נסו להימנע כמה שיותר משהות באזורים חמים שיגרמו לכם להזעה ואי נוחות.

לסיכום, אטופיק דרמטיטיס היא אחת ממחלת העור השכיחות ביותר בקרב ילדים, הפוגעת גם במבוגרים. ההתמודדות היא של החולה, בני משפחתו והסביבה, גם משום שהמחלה יכולה להימשך לאורך כל חייו של החולה, וכך משפיעה על איכות חייו. כך גם לגבי העלויות הגבוהות שכרוכות בטיפול בה. שימוש בקרמים המיועדים לעור רגיש ולתינוקות, יכול לסייע בבניית שכבת ההגנה של העור (הסבום), כמו גם אבחון וטיפול מוקדם, שעשויים לסייע בהפחתת התחלואה של המחלה ובמניעת יצירת מחלות אטופיות אחרות.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אתכם