מצטרפים למועדון ונהנים מ-10% הנחה ברכישה ראשונה!

משלוח חינם ברכישה מ-170 ש"ח | אספקה עד 3 ימי עסקים

אנטי אייג'ינג

הדרך לעור צעיר מתחילה בחומצה היאלורונית

ד"ר גיא ארליך
ד"ר גיא ארליך רופא משפחה ועוסק ברפואה אסתטית
במרדף אחר עור צעיר וזוהר, לעיתים קרובות אנשים מחפשים מוצרי טיפוח חדשניים. מרכיב נפוץ מאוד, הנמצא בתכשירים רבים, הוא החומצה ההיאלורונית. למרות שחומצה היאלורונית נמצאת באופן טבעי בגופנו, מריחתה על העור זכתה לפופולריות רבה בזכות תכונות האנטי-אייג'ינג שלה ויתרונותיה הרבים. במאמר זה, נעמיק את הידע על החומצה הנפלאה הזאת, השימושים שלה ויעילותה.

מה היא החומצה ההיאלורונית?
חומצה היאלורונית היא חומר טבעי המורכב מסוכרים ומצוי בעור. 
עורנו מורכב משתי שכבות, השכבה העליונה, שכבת האפידרמיס המורכבת בעיקר מתאים, והשכבה התחתונה, שכבת הדרמיס, המורכבת בעיקרה מסיבי חלבון הקולגן, חומצה היאלורונית ומים. בעור ישנה חומצה היאלורונית גדולה, אך בעיקר חומצה היאלורונית קטנה, הנבדלות ביניהן במשקל המולקולרי שלהן.
תפקידה העיקרי של החומצה ההיאלורונית הוא לספוח מים ולשמור עליהם בעור. 
יכולתה של החומצה לקשור מים היא אדירה, ומוערכת פי אלף מנפחה, לכן, היא מהווה מרכיב חיוני לשמירה על לחות העור, נפחו, גמישותו, וצעירותו. בנוסף, החומצה שולטת בתאי העור ומווסתת את תפקודם, לכן משחקת תפקיד מרכזי בהתנהגותו ובריאותו של העור שלנו. 


אחד המאפיינים העיקריים של עור צעיר הוא יכולתו לאגור מים, וכאמור, זאת תלויה בריכוז החומצה ההיאלורונית בעור, אשר מרגע היווצרותה מחזיקה מעמד למשך פחות מיממה אחת. לכן, ריכוזה של החומצה נקבע על ידי האיזון בין הייצור שלה לפירוק שלה. 
ייצור החומצה פוחת בצורה משמעותית ככל שאנו מתבגרים, ופירוק החומצה גובר לאחר חשיפה לשמש. בעקבות כך, איכות העור נפגעת, וזאת מתבטאת בהופעת קמטים עדינים ורפיון עור. בכדי לשחזר את אובדן החומצה, ניתן להשתמש במוצרים המכילים חומצה היאלורונית.


שימוש מקומי בחומצה היאלורונית
אחת הפרוצדורות השכיחות ביותר לשיפור מראה העור המתבגר הינה הזרקת חומצה היאלורונית. ניתן להזריק חומצה היאלורונית בכל הגדלים לשכבות שונות של העור. בנוסף, ניתן גם להחדיר חומצה היאלורונית אל העור, בשל היותה מסיסה במים, בעזרת מכשור מתקדם. עם זאת, לא כל המטופלים מעוניינים לבצע הזרקות, ובנוסף, מריחתה של החומצה בעלת יתרונות משלימים להזרקתה או החדרתה. תכשירים לטיפוח העור, לרוב יכילו בנוסף לחומצה היאלורונית שילוב של מרכיבים פעילים אחרים, כגון ויטמינים, חומצות אמינו, ותמציות צמחים.

הגודל המולקולרי של החומצה ההיאלורונית משפיע על חדירתה אל העור ולכן יש לו חשיבות רבה: ככל שמשקלה המולקולרי גבוה יותר, כך היא נשארת בעיקר על פני העור, מעלה את הלחות של שכבות העור העליונות, וזאת מתורגמת לירידה באובדן המים דרך העור. לעומתה, חומצה קטנה יותר, חודרת לשכבות העור העמוקות יותר ומלחחת אותן. במחקרים שכללו נשים עם עור בוגר, הוכח שיפור במראה העור לאחר שימוש במשך שלושים ימים בלבד.

במחקר שפורסם בשנת 2011 בכתב העת המפורסם  Journal of Drugs in Dermatology, נבדקה חומצה היאלורונית לטיפול בקמטוטים מסביב לעיניים. המטופלות מרחו את התכשיר פעמיים ביום למשך שישים ימים, והתוצאות לא איחרו להגיע. כל המטופלות הדגימו שיפור משמעותי בערכי לחות העור וגמישותו הכללית. עם זאת, עומק הקמטים השתפר באופן משמעותי רק במטופלות שמרחו חומצה ההיאלורונית במשקל מולקולרי נמוך, ככל הנראה על רקע עליה ביכולות החדירה שלה. 
במחקר אחר נמצא כי בנוסף לעליה בחדירותה, לחומצה היאלורונית בעלת משקל מולקולרי נמוך יכולת ריפוי חזקה ואילו לחומצה היאלורונית בעלת משקל מולקולרי גבוה ישנו יתרון בולט, והוא יכולת הגנה גבוהה יותר על תאי העור.

 

חומצה היאלורונית

מחסור בחומצה היאלורונית יתבטא בהופעת קמטים ורפיון של העור

אינדיקציות לשימוש

  1. לחות: לחות העור חשובה בשמירה על מחסום עור תקין, המשפיע על נראות העור וגם מונע התפתחות מחלות עור וזיהומים. הלחות תלויה באופן מהותי בכמות המים, הקשורים לחומצה ההיאלורונית, אשר ייצורה בגוף יורד עם הגיל, וכתוצאה מכך העור מתייבש ומתנוון. מריחת חומצה היאלורונית על העור מובילה להחזרת הלחות ועליה בייצור קולגן, שתוצאתם היא הפחתת קמטים ועליה במוצקות וגמישות העור, ולכן חשובה בשגרת טיפוח העור למניעת התבגרותו
  2. ריפוי: חומצה היאלורונית הינה מרכיב משמעותי בטיפול בפצעים וצלקות והיא מובילה להתחדשות תאי העור, יצירת רקמה חדשה, רכה, וגמישה, ומעלה את כמות הספקת הדם לעור.


מאיזה גיל ניתן להתחיל?
ניתן לשלב את החומצה ההיאלורונית בשגרת טיפוח העור בכל גיל. מומלץ בדרך כלל להתחיל באמצע שנות ה-20 עד תחילת שנות ה-30, כאשר ייצור החומצה הטבעי של הגוף מתחיל לרדת, ובכך לעכב את סימני ההתבגרות. יחד עם זאת, אף פעם לא מאוחר מדי להתחיל ולקצור את יתרונותיה. ניתן להפיק תועלת מעליית לחות העור והצערתו בכל גיל.


היתרונות של מריחת חומצה היאלורונית

  1. לא פולשני: בניגוד להליכים קוסמטיים פולשניים, כמו הזרקות או ניתוחים, חומצה היאלורונית במריחה מקומית איננה פולשנית, ויכולה לספק תוצאות יוצאות דופן ללא צורך בהתאוששות.
  2. ניתן לערבב: ניתן לשלב חומצה היאלורונית בשגרת טיפוח העור הקיימת, ולהשלימה עם מוצרים וטיפולים אחרים.
  3. עדינה וסבילה: מתאימה לכל סוגי העור, כולל עור רגיש, מה שהופך אותה לבחירה אידיאלית עבור מגוון רחב של אנשים.

לסיכום, מריחת חומצה היאלורונית על העור, באופן יום יומי, הינה עוגן בטיפוח העור. החומצה ההיאלורונית היא תחנת-כוח רבגונית, מעניקה לחות לעור, וידועה ביתרונות האנטי-אייג'ינג שלה. יכולתה לקדם את בריאות העור ולהילחם בסימני ההתבגרות, הופכת אותה לתוספת חשובה לכל אישה וגבר שחפצים במראה עור צעיר יותר, ואף פעם לא מוקדם או מאוחר מדי לאמץ את הפוטנציאל שלה.
 

מוצרים קשורים

תגיות :
אנטי אייג'ינג

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך