מצטרפים למועדון ונהנים מ-10% הנחה ברכישה ראשונה!

משלוח חינם ברכישה מ-170 ש"ח | אספקה עד 3 ימי עסקים

אנטי אייג'ינג

להחיות את העור: סוד הקסם של הרטינול

ד"ר גיא ארליך
ד"ר גיא ארליך רופא משפחה ועוסק ברפואה אסתטית
גיל הוא רק מספר? לא כאשר מדובר על עור הפנים שלך. הגיל שלכם מסמל את שנות החשיפה לגורמים חיצוניים אשר פוגעים באיכות עורכם, לרבות חשיפה לשמש וזיהום סביבתי. עור הפנים שלנו מתבגר מיום ליום, זה קורה לכולם, אך לא באותה המהירות והעוצמה. לדוגמא, אצל מעשנים או מי שנוהגים להשתזף, התבגרות העור תהיה מהירה ומהותית יותר.

גם גורמים פנימיים, בלתי תלויים, משחקים תפקיד בהתבגרות העור. כפי שהלב עלול להתעייף, ובעקבות כך מתפתחות מחלות (הפרעות קצב, התקף לב, וכד'), כך גם תאי העור מתבגרים, קצב הייצור שלהם יורד, יכולת ההתרבות שלהם קטנה וההתנהגות שלהם משתנה, מה שגורם להיווצרות תופעות בעור אשר מקנות לעור מראה מבוגר יותר.

מאחר ואוכלוסיית העולם מתבגרת בצורה דרסטית, ועשויה לגדול בעוד כ-22% עד שנת 2050 , שוק הטיפולים נגד התבגרות העור נמצא בצמיחה מתמדת.
אם כן, נשאלת השאלה, מה ניתן לעשות כדי לשמור על העור, על איכותו, תפקודו, ועל חוזקו? 
האם ניתן למנוע את התבגרותו?
והאם ניתן להחזיר את העור להיות צעיר יותר גם לאחר שהתבגר? 
חומר פעיל למריחה שזוכה לפופולריות רבה בנושא זה הוא הרטינול. 

בכתבה הבאה נחקור את הכללים לשמירה על בריאות ואיכות העור, ונעמיק בעולמו המרתק של הרטינול, התועלות שלו, ושילובו במוצרי הקוסמטיקה כדי לעזור לכם לנצל את מלוא הפוטנציאל של עור הפנים שלכם.

ד״ר גיא ארליך, מנכ״ל מרפאות G2 Aesthetics, מסביר כיצד ניתן להילחם בתופעת התבגרות העור ופגיעה בבריאותו. ״גם במרפאותיי, אינני מציע לעולם טיפול בודד למטרת שיפור בריאות ואיכות העור, אלא שילוב טיפולים רפואיים, בצורת הזרקת חומרים וטיפול במכשור רפואי, עם טיפולים קוסמטיים ומריחת תכשירים איכותיים, כמו של חברת סבוקלם, באופן יומיומי״.


איך מתבטאת התבגרות העור?
קמטים, פיגמנטציה, חספוס ורפיון עור הם חלק מהסימנים שאנו רואים במראה. תחת המיקרוסקופ, התכונות האלה מבטאות את הידקקות העור, ירידה במספר תאי העור, וירידה בכמות ואיכות חלבון הקולגן - החלבון אשר מעניק לעור את החוזק שלו.

 

רטינול לעור הפנים

התבגרות העור: קמטים, חספוס וירידה בכמות ואיכות הקולגן המיוצר בעור


איך ניתן לשמור על העור בריא וצעיר?
מאחר ואיננו יכולים להשפיע על ההתבגרות הגנטית ה״פנימית״, המושפעת מגילנו הכרונולוגי, נתמקד בכללים למניעה או האטת ההתבגרות ה״חיצונית״, המושפעת מגורמים סביבתיים ואורח החיים שלנו. 

 • השמש היא גורם עיקרי בהתבגרות מוקדמת ופגיעה בבריאות העור. לכן יש להגן על העור מדי יום, גם בימים בהם ישנה חשיפה מוגברת לקרני השמש כמו בילוי בחוף הים, וגם בימים עם חשיפה מועטה לשמש, למשל כשיוצאים לסידורים בעיר. מעבר לצמצום החשיפה לשמש, יש להשתמש בקרם הגנה בעל טווח רחב, SPF 30 לפחות, ובעל עמידות במים.
 • עישון מאיץ את התבגרות העור. לכן במידה ואתם נמנים עם קבוצת המעשנים, הנה עוד סיבה מצוינת מדוע כדאי לכם להפסיק.
 • הימנעות מהבעות פנים חוזרות ונשנות – זהו איננו מיתוס! כיווץ חוזר של אותם השרירים, במשך שנים, גורם להופעת קמטים קבועים, בעיקר בשליש העליון של הפנים.
 • מומלץ לאכול תזונה בריאה ומאוזנת, הכוללת פירות וירקות טריים, ללא סוכר או פחמימות.
 • פעילות גופנית מתונה יומית משפרת את זרימת הדם ומחזקת את המערכת החיסונית, ובכך, מעניקה לעור מראה צעיר ובריא יותר.
 • יש לנקות את העור פעמיים ביום בצורה עדינה. ניקוי אגרסיבי עלול לגרום לגירוי המאיץ את הזדקנות העור.
 • יש למרוח קרם לחות המותאם לעור הפנים על בסיס יומיומי. הסיבה לכך היא שקרם הלחות לוכד מים בעור שלנו, שומר על בריאותו ונותן לו מראה צעיר יותר. עם זאת, יש להמעיט בשימוש במוצרי טיפוח המייצרים גירוי בעור, משום שזה, כאמור, עלול לגרום לעור להיראות מבוגר יותר.

אף פעם לא מאוחר מדי! גם אם כבר הופיעו בעור פניך סימנים של התבגרות ופגיעה, את יכולה להפיק תועלת משמעותית מביצוע שינויים באורח החיים, כמו הגנה מפני קרינת השמש, הפסקת עישון וממריחת תכשירים קוסמטיים מתאימים.


רטינול - מרכיב הקסם
רטינול מטפל בשורש הבעיה ע״י שיפור התפקוד וההתנהגות של התאים המרכיבים את העור. מריחת רטינול בריכוז של 0.1% מגבירה את ביטויו של הגן CRABP2, המוביל לעליה בהתחלפות וייצור תאי עור חדשים (קרטינוציטים ופיברובלסטים, בשכבת האפידרמיס והדרמיס בהתאמה). בנוסף, במחקרים נצפתה גם עליה בביטוי הגן HBEGF, חלבון גדילה שגורם לעיבוי העור (תמונה 1). התוצאה: שיפור במראה קמטוטים עדינים, לאחר עיבוי שכבת העור העליונה האפידרמיס, ושיפור במראה קמטים עמוקים, בשל עליה בכמות חלבון הקולגן בשכבת העור העמוקה הדרמיס, והאחדת גוון העור, לאחר עיכוב יצירת פיגמנטציה ועליה בתחלופת תאי העור. בתמונה ניתן להבחין בעיבוי משמעותי של העור ושיפור בכמות ואיכות חלבון הקולגן, לאחר מריחת רטינול בריכוז של 0.1% במשך 48 שעות, לעומת עור שלא נמרח ברטינול.

 

רטינול

תמונה 1: ביופסיה של רקמת עור עם וללא מריחת רטינול (Bellemère G. et al. 2009)
 

כבר לאחר 12 שבועות של מריחת רטינול באופן יומי, בחוזק וריכוז נמוך הנמצא בתכשירים קוסמטיים, ישנו שיפור משמעותי בכל הפרמטרים הנצפים במיקרוסקופ (עליה בכמות התאים וחלבון הקולגן בעור) והן בפרמטרים הנראים לעין: האחדת גוון ומרקם העור, ושיפור במראה הקמטים העדינים והגסים. (תמונה 2).

בתמונה השנייה הודגם עורה של מטופלת בת 66 לפני ואחרי שימוש ברטינול במשך 12 שבועות. ניתן לראות כי מעבר לעליה בכמות חלבון הקולגן, רטינול משפר הן את איכות העור (ירידה בכמות סיבים פגועים והופעת סיבים איכותיים, אותם ניתן לראות בעור צעיר), והן את הפיזור שלו (עליה בצפיפות הקולגן). אלה, מובילים לירידה משמעותית בגודל, בעומק, ברוחב ובעומק הקמטים, למרקם עור חלק יותר, לירידה בנפח, ספירה וצפיפות הנקבוביות, ולירידה בכמות הפיגמנט מלנין באזורים עם כתמים. (Goberdhan L.T. et al. 2022).

 

נגזרות של ויטמין A כבר הוכחו במחקרים קליניים ומעבדתיים כממריצות ייצור קולגן בעור ומאיטות את הפירוק שלו. מבין כל הנגזרות, רטינול מגרה פחות את העור, ולכן נעים ובטוח יותר לשימוש (Aad.org. 2020).
מאחר ורטינול עובד על תאי העור עצמם, הוא איננו רק טיפולי, אלא גם אמצעי מניעה כנגד הופעת סימני התבגרות העור, כדי שהעור שלך יישאר צעיר ובריא.

 

רטינול לפני ואחרי

תמונה 2: עור של מטופלת בת 66, לפני ואחרי שימוש ברטינול במשך 12 שבועות (Goberdhan L.T. et al. 2022)

 

לסיכום, לרטינול תכונות מוכחות מחקרית, הנוגדות את התבגרות העור ומשפרות את בריאותו.

 1. המרצת ייצור קולגן בעור, המסייע בהפחתת מראה הקמטים, והענקת מראה צעיר יותר.
 2.  הורדת כמות הפיגמנט בכתמים כהים, לכן משפר את אחידות גוון העור.
 3. עלייה בכמות ותחלופת תאי העור, התורמים למרקם עור חלק ומעודן יותר.
 4. ירידה בכמות ועומק הנקבוביות, אשר מעבר למתן מראה צעיר יותר, יעיל במאבק נגד אקנה.

 

את השימוש ברטינול יש להתחיל בצורה איטית ומדורגת, בכדי להרגיל את עורכם אליו.
מאחר ורטינול הופך את העור לרגיש יותר לשמש, יש למרוח אותו בלילה, לאחר ניקוי הפנים ולפני הלחות, או למרוח אחריו קרם הגנה.
המתינו בסבלנות לקבלת תוצאות! השפעת הרטינול באופן נראה לעין לוקחת כמספר שבועות עד חודשים, אז היו סבלניים ועקביים במהלך השימוש בתכשיר.


השותף שלך לשמירת על בריאות העור
בסבוקלם מבינים שהשגת עור בריא ושמירה עליו ככזה איננה עניין של טיפול חד פעמי או פרוצדורה בודדת. בכדי לשמור על איכות ובריאות העור יש לנהל מערכת יחסים של שמירה הדדית, הכוללת מריחת חומרים פעילים באופן יומי, לכן, סבוקלם מציעה מגוון מוצרים קוסמטיים המועשרים ברטינול, אשר נוסחו בקפידה כדי לתת מענה לבעיות עור שונות תוך שמירה על בריאות העור. קרם הלילה המועשר ברטינול הוא בחירה מושלמת למלחמה נגד סימני ההזדקנות ושמירה על בריאות העור.

שמירה על בריאות והאיכות העור היא מסע הדורש מסירות, סבלנות ושילוב מוצרים נכונים. שלבו את הכללים של טיפול נכון בעור בשגרה שלכם, ואל תחששו לאמץ את קסמו של הרטינול. 
זכרו, המפתח לעור פנים צעיר ורענן, הוא לא רק עור יפה, אלא גם עור בריא.

מוצרים קשורים

תגיות :
אנטי אייג'ינג

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך